تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول
5 جولای 2020
2,661 بازدید
بدون نظر

کولیس چیست؟

کولیس ورنیه و کولیس دیجیتال

سلام امروز می‌خواهیم در رابطه با کولیس ورنیه و کولیس دیجیتال صحبت کنیم.

یکی از متداول‌ترین و ساده‌ترین کولیس‌های موجود در بازار به نام کولیس ورنیه و یا معمولی شناخته می‌شود. کولیس ورنیه شامل اجزای مختلفی است:

  1. شاخک‌های بلند یا فک‌های بیرونی که برای اندازه‌گیری ابعاد خارجی اجسام استفاده می‌شود
  2.  شاخک‌های کوتاه یا فک‌های درونی که برای اندازه‌گیری ابعاد داخلی اجسام استفاده می‌شود
  3. پیچ قفل‌کننده
  4. تیغه اندازه‌گیری عمق

کولیس معمولی

کولیس ورنیه

کولیس ورنیه دارای درجه‌بندی خطی است که درجه‌بندی بالا بر حسب اینچ هست و دقت آن ۰/۰۰۱ اینچ است و درجه‌بندی پایین برحسب میلی‌متر است و تا دامنه ۳۰ سانتی‌متر را با دقت ۰/۰۲ میلی‌متر اندازه‌گیری می‌کند و روی فک متحرک هم دارای درجه‌بندی ورنیه می‌باشد.

برای خرید یک کولیس ورنیه این نکته را توجه داشته باشید که فک متحرک روی کولیس توسط هیچ پیچی به خود کولیس متصل نشده باشد؛ چرا که پس از مدتی استفاده ممکن است پیچ شل شده و شما با دقت خیلی کمتری بتوانید آن پیچ را اندازه‌گیری کنید و کمی در حین کار لق‌ می‌زند.

اگر مغازه‌دار هستید آن کولیس‌هایی را در مغازه خود موجود کنید که دارای درجه‌بندی اینچ هم باشد و این نکته را هم توجه داشته باشید که برای خرید یک کولیس ورنیه هم دارای درجه‌بندی میلی‌متر و هم اینچ باشد که این مورد در حین کار خیلی می‌تواند کمک کند

کولیس دیجیتال

کولیس دیجیتال

کولیس دیجیتال آخرین فناوری به کار رفته در ساخت کولیس است. تنها تفاوتی که کولیس دیجیتال با کولیس ورنیه دارد صفحه نمایش دیجیتال است که برای خواندن طول پیچ شما می‌توانید توسط اعداد نمایش داده شده در صفحه نمایش طول آن را ببینید که هم می‌تواند بر حسب میلی‌متر و هم اینچ به شما نشان داده شود. کولیس دیجیتال را می‌توانید در هر نقطه از کولیس صفر کنید. کولیس دیجیتال برای اندازه‌گیری تا دامنه ۳۰ سانتی‌متر، دقت ۰/۰۱ میلی‌متر را دارد. در بعضی از کولیس‌های دیجیتال می‌توانید با متصل کردن آن به کامپیوتر خروجی اکسل از اعداد داشته باشیم. توجه کنید که اگر خواستید اجسام را با دقت بالایی اندازه بگیرید حتما از کولیس دیجیتال به جای کولیس ورنیه استفاده کنید.


هشت + 9 =